Historie značky BOSTITCH – od kancelářských sešívaček k revoluci ve stavebnictví

Americká značka BOSTITCH vyrábí hřebíkovačky, sponkovačky, sešívačky a další nářadí pro truhláře, tesaře, čalouníky, podlaháře i kancelářské pracovníky. Jak si firma vydobyla své místo na trhu a co patří mezi její největší vynálezy?

čalounická sponkovačka Bostitch v akci

Od sešívání knih k první kancelářské sešívačce

Firma BOSTITCH má historii sahající až do roku 1896. Thomas Briggs tehdy založil Boston Wire Stitch Company. Základy společnosti položil na novém způsobu sešívání knih pomocí drátěné sešívačky. O sedm let později představil drátošičku ovládanou nožním pedálem. Nedlouho poté se výroba přesunula na Rhode Island, v té době už Briggs zaměstnával na 80 pracovníků.

První opravdu revoluční vynález přišel v roce 1914, kdy společnost uvedla na trh první stolní sešívačku. Byla navržená pro použití v kancelářích. Do té doby byly sešívačky velké a těžké, určené pro použití v průmyslu. Stolní sešívačka se ovládala jednou rukou a pomocí drátěné sponky dokázala sešít několik listů papíru najednou. To usnadnilo každodenní kancelářskou práci a přispělo k lepší organizaci dokumentů.

Válečné inovace a nový průmyslový standard pro sponky

Během první světové války dostal BOSTITCH od amerického ministerstva války za úkol vyvinout nový pásový systém pro náboje do kulometů. V roce 1924 přišla jedna z největších inovací v celé historii společnosti – firma představila pásovou sponku. Ta se rychle stala průmyslovým standardem. Sponky slepené v pásku se používají dodnes, ať už jako náplň do stolních, průmyslových nebo truhlářských sponkovaček.

I za druhé světové války firma přispěla k válečnému úsilí a věnovala se výrobě maskovacích sítí a automatických pušek. Po válce se zaměřila na civilní trh a pokračovala v inovacích, oficiálně došlo také ke zkrácení názvu na BOSTITCH.

pneumatická hřebíkovačka Bostitch

Pneumatická hřebíkovačka způsobila revoluci ve stavebnictví

V 60. letech se společnost BOSTITCH vrhla do inovací ve stavebnictví. V roce 1965 představila první pneumatickou hřebíkovačku s bubnovým zásobníkem. Ta v zemi, kde se většina domů staví ze dřeva, způsobila naprostou revoluci. Používala se také ve výrobě palet.

O pět let později následoval rámový hřebíkovač pro spojování robustních konstrukcí, který upevnil pozici BOSTITCH jako lídra na trhu. V roce 1982 byla na trh uvedena hřebíkovačka BOSTITCH pro pokrývače a tesaře, která jim rapidně urychlila práci. Dnes se používá nejen v pneumatické verzi, ale také jako aku hřebíkovačka.
Nedlouho na to se spojila společnost BOSTITCH a STANLEY, později došlo také k propojení se společností HARTCO a SPENAX, což významně rozšířilo nabídku výrobků o další modely.

BOSTITCH je dodnes přední inovátor ve výrobě nářadí

Firma BOSTITCH dodnes patří k průkopníkům vývoje v oblasti hřebíkovaček, sešívaček kartonových obalů, truhlářských a čalounických sponkovaček i kancelářských pomůcek – sešívaček, děrovaček nebo elektrických ořezávátek.

Nástroje BOSTITCH jsou navrženy pro nejnáročnější podmínky, což ocení jak domácí kutilové, tak profesionální řemeslníci. Firma klade důraz také na ergonomii a bezpečnost svých produktů, což zaručuje pohodlnou a efektivní práci. S nářadím BOSTITCH máte jistotu, že zvládnete jakýkoli projekt.

ruční sponkovačka Bostitch s kufrem a sponkami

Jaké produkty BOSTITCH patří k těm nejoblíbenějším?

  • Truhlářská hřebíkovačka (pinkovačka) BOSTITCH TU216-2330: Oblíbená kompaktní hřebíkovačka na pinky – hřebíčky bez hlaviček. Tvoří takřka neviditelné spoje, což se hodí při přibíjení nábytkových lišt, zasklívání oken a dveří, výrobě hraček nebo bedýnek.
  • Pneumatická hřebíkovačka BOSTITCH FN1664SP: Hřebíkovačka z řady Smart Point®, která se vyznačuje malým nosem, což zvyšuje přesnost při aplikaci hřebíčků. Navíc nevyžaduje zatlačení do materiálu, aby došlo k výstřelu, a tím minimalizuje riziko poškození povrchu. Ideální pro stavbu dřevostaveb, pokládání dřevěných podlah a obložení.
  • Čalounická sponkovačka BOSTITCH 216-80LN: Hojně používaná v truhlářské výrobě pro připevňování zad skříní. Získala si oblibu pro šířku hřbetu spony, která zaručuje, že nedochází k vytrhávání materiálu.
  • Sponkovací kladivo BOSTITCH PC2K: Praktická ruční sponkovačka, která nevyžaduje použití kompresoru ani jiného napájení. Hodí se na rychlé přichycení izolačních folií, kartonu nebo papíru ke dřevu při balení materiálu nebo pokrývání střech.
  • Kompresor BOSTITCH RC10SQ: Pneumatické hřebíkovačky a další nářadí se neobejdou bez kvalitního kompresoru. Tento model nabízí střední výkon a tlak až 10 barů.
    BOSTITCH hřebíky a spony: Do nářadí BOSTITCH zakoupíte hřebíky a sponky různých typů a o různé délce. Většina se vyrábí v pozinkované oceli, ale můžete si zvolit i nerezové provedení.

Prohlédněte si celou nabídku výrobků BOSTITCH na našem e-shopu.

 sponkovací kladivo Bostitch