Úhlová bruska (neboli flexa) se hodí na řezání plechu nebo betonu, broušení kovových i dřevěných povrchů. Možná jste si ji ale dosud nepořídili, protože se jí tak trochu bojíte. Při správném použití je však flexa vynikající pomocník. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, aby řezání a broušení flexou bylo bezpečné.
Jak vybrat úhlovou brusku, aby byla bezpečná
O bezpečnost úhlové brusky byste se měli zajímat už při jejím výběru. Pokud s flexou začínáte, bude lepší zvolit malou úhlovou brusku s průměrem kotouče 115–125 mm. Tyto brusky mají nižší hmotnost a snadno se ovládají. Hodí se na řezání tenčích plechů nebo broušení.
Větší úhlové brusky s kotoučem 180 mm nebo 230 mm si poradí i s řezáním silných plechů nebo betonu, ale musíte počítat s tím, že jsou těžší a hůře se ovládají. Proto se u nich zvyšuje riziko silného zpětného rázu, kdy můžete nad bruskou ztratit kontrolu.
Při výběru se také můžete zaměřit na úhlové brusky s nadstandardními bezpečnostními prvky – třeba vypnutí ve chvíli, kdy dojde k zablokování kotouče. Pro bezpečnější manipulaci si můžete pořídit držák úhlové brusky, do nějž flexu upevníte jako do stojanu. Samozřejmě se tím ale snižují možnosti, co s flexou můžete dělat.
Používejte jen předepsanou velikost kotouče
Další zásadou pro bezpečné používání úhlové brusky je správná volba kotouče. Ať se jedná o brusný kotouč nebo řezný kotouč, jeho rozměry musí odpovídat průměru brusky. V žádném případě nesundávejte ochranný kryt a neupínejte do flexy větší kotouč!
Pokud na úhlovou brusku upnete kotouč o větším průměru, zvyšuje se jeho obvodová rychlost. V takové situaci se může stát, že kotouč nevydrží nápor odstředivé síly, roztrhne se a jeho úlomky se rozletí do okolí obrovskou rychlostí.
Pro představu – flexy jsou běžně konstruovány na maximální obvodovou rychlost 80 m/s, to je 288 km/h. Když použijete větší než předepsaný kotouč, rychlost snadno překročí 300 km/h.
Zkontrolujte si maximální otáčky a směr otáčení
Před koupí kotouče se také ujistěte, že maximální otáčky udávané na kotouči nejsou nižší než otáčky, které vyvine vaše bruska. Otáčky se udávají v otáčkách za minutu (ot./min.), narazíte i na označení RPM.
Například na štítku úhlové brusky najdete údaj: průměr kotouče 125 mm, 10.000 ot./min. Do takové brusky upínejte pouze kotouče o průměru 125 mm, který vydrží otáčky minimálně 10.000 ot./min.
Při upínání kotouče do úhlové brusky si dejte pozor na správný směr otáčení. Ten je naznačený šipkou přímo na kotouči. Směr otáčení je důležitý hlavně u diamantového kotouče, který by v opačném směru ani neřezal.
Vždy používejte ochranný kryt a přídavnou rukojeť
Flexu nikdy nepoužívejte bez přídavné rukojeti! Ovládání úhlové brusky pouze jednou rukou je velmi nebezpečné, nad nástrojem můžete snadno ztratit kontrolu. Obvykle si rukojeť můžete nastavit do několika poloh podle toho, jestli jste praváci, nebo leváci, a také podle úhlu, v jakém budete s flexou řezat nebo brousit.
Úhlové brusky jsou vybaveny krytem, který vás chrání před odletujícími jiskrami, odříznutým materiálem a případnými úlomky, pokud by došlo k poškození kotouče. Nikdy ochranný kryt flexy nesundávejte! Kryt zároveň funguje jako pojistka, aby se vám na úhlovou brusku nepodařilo nasadit větší kotouč. Polohu krytu si nastavte tak, aby jeho uzavřená část směřovala k vám.
Před prací zkontrolujte celkový stav úhlové brusky
Ověřte, jestli nemá ochranný kryt praskliny a je správně seřízen, aby vás chránil před odletujícími jiskrami a úlomky. Podívejte se, zda není poškozen přívodní kabel úhlové brusky. Nástroj zapněte bez kotouče a ujistěte se, že běží hladce a bez neobvyklých zvuků a vibrací.
Vyberte si správný kotouč do úhlové brusky
Ujistěte se, že kotouč není odštíplý, prasklý nebo jinak poškozený. Teprve poté ho připevněte do brusky. Vyberte si správný typ kotouče na daný materiál. Tím snižujete riziko, že se kotouč bude zasekávat, nebo že dojde k jeho ulomení.
Řezné kotouče se vyrábí na řezání různých materiálů – železa a oceli, hliníku, nerezu nebo plastu. Na řezání betonu, kamene a cihel se používají diamantové kotouče.
Brusné kotouče se také liší podle materiálu – největší výběr je v brusných kotoučích na železo a ocel nebo na beton a kámen.
Existují i další nástroje, které můžete upnout do flexy. Na odstranění rzi a starých nátěrů se hodí drátěné kotouče a miskové kartáče. Na finální úpravy kovů využijete lešticí kotouče. Při broušení dřeva oceníte rašplové kotouče na větší úběr materiálu. Pro jemnější broušení využijete smirkové papíry ve formě brusných výseků, které se upevňují na úhlovou brusku pomocí nosičů brusných výseků.
Jak upnout kotouč do úhlové brusky
Kotouč musí být pevně uchycen, aby během práce nehrozilo jeho uvolnění. Jak na to?
- Odpojte brusku od napájení: Před manipulací s kotoučem se ujistěte, že je bruska odpojená od elektrické sítě. Případně u aku úhlové brusky vyjměte baterii, u pneumatické úhlové brusky odpojte kompresor.
- Nasaďte kotouč na úhlovou brusku: Umístěte kotouč tak, aby středový ocelový kroužek zapadl do drážek příruby. Dejte pozor na správný směr otáčení.
- Utáhněte matici: Našroubujte na kotouč upínací matici.
- Zablokujte vřeteno: Stiskněte aretační tlačítko pro zablokování vřetena, které zajistí, že se kotouč při utahování nebude otáčet.
- Utáhněte matici: Klíčem utáhněte upínací matici. Utahujte pevně, ale zároveň s citem, aby nedošlo k poškození závitů. Pokud utáhnete matici jen lehce rukou, dotáhne se při zaříznutí kotouče do materiálu, a to někdy tak pevně, že už nepůjde povolit.
- Zapojte brusku a otestujte: Zapojte flexu a krátce ji spusťte, abyste ověřili, že kotouč běží správně.
Připravte si pracovní místo a upevněte obrobek
Úrazu při používání úhlové brusky předcházíte také pečlivou přípravou pracovního místa. Na práci si vyberte dobře osvětlený prostor bez zbytečných překážek. Nepracujte s flexou v dosahu hořlavin, protože odletující jiskry můžou způsobit požár. Při použití úhlové brusky si udělejte dostatek místa na bezpečné vedení kabelu, aby nedošlo k jeho přeříznutí.
Obrobek pevně upněte do svěráku nebo pomocí truhlářských svěrek. Volte svěrky s velkou upínací silou. Obrobek připevněte co nejblíže místu řezu, aby při řezání nekmital a nevibroval.
Nasaďte si ochranné pomůcky
- Používejte ochranné brýle, které pevně přiléhají k obličeji. Případně si pořiďte obličejový štít.
- Nasaďte si ochranné rukavice a oblečení, které je odolné proti horkým odletujícím jiskrám. Oblečení musí mít dlouhé rukávy a nohavice.
- Chraňte svůj sluch pomocí pracovních sluchátek. Zejména při řezání a broušení kovu vydává flexa nepříjemný hluk a hrozí trvalé poškození sluchu.
- Nezapomeňte na ochranu dýchacích cest pomocí respirátoru s filtrem. Ten oceníte hlavně při řezání betonu nebo při práci v uzavřeném prostoru.
- Dejte si pozor na vlasy nebo volné oblečení, které by se mohlo do flexy namotat.
Jak bezpečně řezat a brousit úhlovou bruskou
- Používejte správný řezný kotouč nebo brusný kotouč, který je určený na materiál, se kterým pracujete.
- Obrobek pevně upevněte, aby se při řezání nebo broušení nehýbal.
- Pokud máte úhlovou brusku s regulací otáček, nastavte si jejich rychlost. Vysoké otáčky se hodí na řezání kovu, dlaždic a kamene. Nízké otáčky využijete pro práci se dřevem a obrušování nátěrů.
- Držte brusku oběma rukama. Postavte se pevně, s nohama mírně rozkročenýma, abyste měli stabilitu.
- Řez veďte kolmo k materiálu, plynule a bez zbytečného tlaku. Nepřetěžujte brusku ani kotouč, aby nedošlo k jejich poškození.
- Řezejte vždy tahem k sobě. Rotace kotouče pomáhá udržet stabilitu nástroje a snižuje možnost zpětného rázu.
- Pracujte tak, aby byl obrobek pod kotoučem. Nikdy ne opačně, jinak stoupá riziko zpětného rázu.
- Při broušení nakloňte kotouč k obrobku v úhlu 25–30°. Tak pracuje brusný kotouč s nejvyšším výkonem a zároveň se tolik neopotřebuje.
Nebezpečí zpětného rázu
Pokud vedete brusku tak, že ji tlačíte od sebe, kotouč se zakusuje do materiálu proti směru rotace. To vytváří vyšší odpor, který může způsobit zpětný ráz. Bruska se náhle odrazí směrem k vám, což je velmi nebezpečné. Zejména když nedržíte nástroj pevně oběma rukama, můžete nad ním snadno ztratit kontrolu. Správnou technikou řezání minimalizujete riziko zpětného rázu.