Jak vybrat pilový kotouč

Správně vybraný pilový kotouč do okružní, pokosové nebo formátovací pily zaručí čistý, přesný a rychlý řez bez námahy a zbytečného odpadu. Poradíme vám, na co se při výběru zaměřit, ať se chystáte na řezání dřeva, kovu nebo plastů.

pilový kotouč pro podélný řez dřeva

Parametry pro výběr pilového kotouče

Než se pustíte do výběru pilového kotouče, musíte si ujasnit, na co budete kotouč potřebovat a co s ním budete řezat. Záleží také na požadované kvalitě řezu. Poté se zaměřte na následující parametry.

  • Průměr a upínací otvor kotouče: Řiďte se doporučením výrobce, nikdy nepoužívejte jiný rozměr kotouče.
  • Tloušťka kotouče: Tenčí kotouč řeže rychle a čistě, ale může se vlnit. Silnější kotouč je odolnější, ale ubírá více materiálu.
  • Materiál kotouče: Moderní pilové kotouče mají tvrdokovové zuby, nazývají se také jako kotouče s SK plátky. Kotouče z HSS oceli využijete na řezání palivového dřeva cirkulárkou.
  • Počet zubů: Čím více zubů, tím čistší řez. Jemné ozubení se hodí na hladké příčné řezy. Hrubší ozubení se postará o rychlý řez a najdete ho u pilových kotoučů na podélné řezání dřeva.
  • Tvar zubů: Na řezání masivu se používají střídavě šikmé zuby. Nejuniverzálnějším typem ozubení je trapézové, které řeže dřevo, plasty i kovy.
  • Sklon zubů: Pozitivně skloněné zuby ve směru otáčení pily nabízí vyšší výkon a rychlost řezu. Negativně skloněné zuby řežou pomalu, ale čistě.

To je jen stručné shrnutí, jakými parametry se při výběru pilového kotouče řídit. Pojďte se podívat na podrobnosti.

Průměr kotouče

Tady je výběr velmi snadný – průměr kotouče volte podle doporučení výrobce. Nikdy do pily nevkládejte větší kotouč ani o pár milimetrů, protože novější nástroje nemají velkou vůli a mohli byste pilu poškodit. Není vhodné používat ani menší kotouč, protože pak nemusí správně fungovat bezpečnostní prvky pily.

Zajímejte se také o průměr upínacího otvoru (nejčastěji 20 nebo 30 mm), který musí sedět na hřídel vaší pily. Větší průměr lze upravit pomocí redukčního kroužku.

Na pilovém kotouči najdete maximální otáčky Nmax (ot/min). Ty musí odpovídat hodnotám na pile. Nepoužívejte kotouč konstruovaný na menší otáčky do pily s vyššími otáčkami, je to velmi nebezpečné, protože odstředivou silou může dojít k destrukci kotouče.

Tloušťka pilového kotouče

ultra tenký pilový kotouč

Čím je kotouč silnější, tím je přesnější a stabilnější. Kotouč se tak snadno nevlní a nepřehřívá. Silnější kotouč ale samozřejmě potřebuje výkonnější pilu, protože širší řez klade větší odpor. Musíte počítat také s větším úběrem materiálu a pomalejším řezáním. Pilové kotouče pro stolní pily mají tloušťku až 3,5 mm a hodí se na robustní práci, například řezání dřevěných trámů.

Tenčí pilové kotouče poskytnou rychlejší a čistší řez. Hodí se například na řezání lišt a další jemné řezy. Nenabízí ale takovou odolnost a mají sklon k vibracím. Na druhou stranu nepotřebují takový výkon, z toho důvodu se využívají zejména u ručních aku pil. Nejtenčí pilové kotouče mají tloušťku kolem 1 mm.

Na pilovém kotouči se tloušťka uvádí v milimetrech a za lomítko se přidává ještě šířka zubů, které o něco přečnívají. Celková tloušťka řezu tak odpovídá šířce zubů.

Materiál kotouče

Drtivá většina pilových kotoučů na trhu jsou kotouče s tvrdokovovými zuby. Najdete je pod různými názvy – karbidové, vidiové nebo kotouče s SK plátky. Ve všech případech se jedná o materiál s totožnými vlastnostmi. Tvrdokovové zuby se vyrábí pod vysokým tlakem a teplotou ze směsi kovového prachu wolframu, kobaltu, niklu, mědi nebo železa.

Co se však liší, je tloušťka tvrdokovového zubu. Levné kotouče mají tenkou vrstvu plátku kolem 1 mm. To znamená, že vydrží menší počet broušení. Kvůli nekvalitnímu připájení bývají náchylnější na odlomení. Kvalitní pilové kotouče mají tvrdokovové plátky silné kolem 3 a více milimetrů, tudíž vydrží několik broušení. Navíc se k jejich připevnění používá třívrstvá pájka, což zajistí perfektní soudržnost zubů s tělem kotouče.

Tvrdokovový pilový kotouč poskytuje maximální kvalitu řezu. Poradí si i s řezáním velmi tvrdých materiálů a vydrží dlouho ostrý. Nepodléhá tepelnému namáhání, a proto poskytuje optimální výkon i při vysokých otáčkách. Oproti plechovým kotoučům řeže hladce a čistě. Má ale i jednu nevýhodu – tvrdokovové zuby jsou křehké a náchylné na odlomení.

Na cirkulárkách a starších truhlářských pilách se používají plechové kotouče. Jsou vyrobeny z rychlořezné oceli (HSS oceli). Jejich výhodou je odolnost proti vylomení zubu a nízká cena. Nenabídnou ale tak čistý řez, navíc se rychle tupí. Proto se hodí jako pilové kotouče na palivové dřevo, kde na vzhledu tolik nesejde. Poradí si i se znečištěným dřevem nebo občasným hřebíkem.

Počet zubů

pilový kotouč po příčný řez

Počet zubů má vliv na to, na jaký typ řezu se pilový kotouč hodí. Na kotouči se obvykle značí písmenem Z. Čím vyšší počet zubů, tím jemnější a čistší řez. Na druhou stranu bude řezání pomalejší. Naopak menší počet zubů zajistí rychlý řez a odvod velkého množství pilin. Pila se nebude dusit, ale řez bude hrubší a otřepenější.

Na počtu zubů záleží zejména u řezání masivního dřeva. Pilové kotouče na podélné řezání mají menší počet zubů. Pro řezání napříč vlákny zvolte větší počet zubů, tak dosáhnete maximální kvality a čistoty řezu.

Počet zubů se samozřejmě liší i v závislosti na průměru kotouče a také tloušťce materiálu. Obecně se doporučuje, aby v záběru byly alespoň 3 zuby.

Například u pilového kotouče o průměru 160 mm by rozdělení podle počtu zubů vypadalo následovně:

  • Z-12 = 12 zubů, vhodné pro rychlé a hrubé řezy, podélné řezy, vlhké dřevo
  • Z-24 = 24 zubů, univerzální kotouč na příčné i podélné řezy
  • Z-48 = 48 zubů, vhodné pro velmi přesné a čisté řezy, příčné řezy, suché a tvrdé dřevo

Na řezání velkoplošných desek a dýhovaných povrchů vybírejte kotouče s velkým počtem malých zubů, které se postarají o hladký a čistý řez. Jemné ozubení mají také pilové kotouče na plast, pilové kotouče na hliník a další neželezné kovy i pilové kotouče na železo.

Tvar zubů pilového kotouče

Tvar zubů do velké míry určuje, na jaký materiál se pilový kotouč hodí. Nejvšestrannější je trapézové ozubení, které najdete na kotoučích pro univerzální řezání. Do závorky uvádíme nejčastější zkratky pro daný typ zubů.

Střídavě šikmé zuby (WZ)

střídavě šikmé zuby pilového kotouče

Na kotouči se střídá šikmé broušení zubu zprava a zleva. Takový pilový kotouč vyniká vysokým výkonem a rychlým úběrem materiálu. Proto se používá hlavně na řezání masivního dřeva. Existují i kotouče na lamino a překližku – ty mají velmi šikmé broušení zubů, a díky tomu je řez jemnější.

  • Doporučujeme: masiv, stavební řezivo, OSB desky, speciální kotouče – lamino, dýhované desky
  • Nedoporučujeme: drážky, jiné než dřevěné materiály

Trapézové zuby (TZ, TR)

trapezovy-zub-piloveho-koutouce

Nejuniverzálnější typ ozubení se skládá z trapézových zubů, tzn. že jsou zuby zbroušené na obou stranách a horní hrana zůstává rovná. Obvykle se na kotoučích používají střídavě s rovnými zuby. Jednostranně zkosené trapézové zuby se používají u pilových kotoučů na ocel.

Trapézové zuby nabízí čistý řez a poradí si s nejširší škálou materiálů. Jejich tvar je odolný a stabilní. Není ale vhodný na řezání masivu, protože neubírá materiál dostatečně rychle, a tak by se dřevo pálilo. Nevýhodou je pomalejší rychlost řezání. 

  • Doporučujeme: lamino, MDF, překližka, plasty, kompozitní materiály, neželezné kovy, železné kovy
  • Nedoporučujeme: masiv

Rovné zuby (FZ)

Jak už název napovídá, rovné zuby jsou broušeny do rovné plochy, nejsou žádným způsobem zkosené. Tím pádem kladou při řezu větší odpor, ale na druhou stranu vytváří perfektně rovné řezy, ideální pro tvorbu drážek. Využívají se hlavně u drážkovacích pilových kotoučů a předřezových kotoučů do formátovacích pil. 

  • Doporučujeme: řezání drážek do nábytku, čepové spoje, přeplátované spoje

Vyduté zuby (DZ, HZ, HR)

Speciální ozubení se využívá zejména u kotoučů na lamino bez předřezu. Na kotouči se obvykle střídají zuby zbroušené do vydutého půlkruhu a do střechy. Díky dutému prostoru na zubech se snižuje tření a snadno se odvádí piliny. To pomáhá dosáhnout kvalitního, přesného a čistého řezu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena i náklady na ostření.

  • Doporučujeme: lamino, dýhované desky

Kónické zuby (KON, CO)

Zuby broušené do kuželovitého tvaru s rovně sraženými hranami se používají u předřezových kotoučů. Zub se směrem ke středu kotouče rozšiřuje, a tím pádem si můžete nastavit šířku drážky vysunutím kotouče nad stůl pily.

  • Doporučujeme: lamino, dýhované desky

Sklon zubu

Sklon zubu uvádí, jakým směrem jsou zuby zbroušené vzhledem ke směru otáčení kotouče. Může být pozitivní – nakloněný dopředu ve směru otáčení, nebo negativní – nakloněný proti směru otáčení, případně nulový.

pozitivní sklon zubu pilového kotouče

Pozitivní sklon zajistí vyšší výkon, rychlejší a agresivnější řez. Největší úhel čela zubu až 25° se používá na řezání dřeva. O něco menší úhel se hodí pro řezání dřevotřísky, lamina a plastů. Mírně pozitivní sklon najdete u kotoučů na řezání kovů.

pilový kotouč s negativním sklonem zubu

Negativní sklon zubů se postará o pomalejší řez s maximální přesností. Hodí se na řezání kovů, plastů a lamina. Kotouč na pilu s negativně skloněnými zuby si pořiďte například na řezání plovoucích podlah nebo plexiskla.

Nulový sklon zubů se uplatní u kotoučů na řezání plastů a umělého kamene (corianu).

Další parametry pilových kotoučů

  • Povrch: Povrchová úprava by měla být odolná proti rzi a ulpívání nečistot. Největší odolnost nabídne pochromovaný pilový kotouč, případně lakovaný.
  • Odhlučňovací drážky: Snižují hluk, který vzniká při rotaci kotouče. Díky nim kotouč méně rezonuje.
  • Expanzní drážky: Eliminují kroucení a vlnění kotouče. To zvyšuje kvalitu řezu, snižuje se riziko pálení dřeva a svírání kotouče ve dřevě.
  • Napínací kroužek: Zlepšuje stabilitu kotouče, postará se o souosost při rotaci a zamezuje vibracím.
.
.
.

Zkuste si výběr pilového kotouče

Teď už znáte všechny důležité parametry pro výběr pilového kotouče a měli byste být schopni číst v jeho označení. Pojďte si to vyzkoušet!

pilový kotouč 120 x 1.2/1.8 x 20 mm, Z 40, FZ/TR

  • 120 mm průměr kotouče
  • 1,2 mm tloušťka kotouče, 1,8 mm tloušťka zubů (tloušťka řezu)
  • 20 mm průměr upínacího otvoru
  • Z 40 – 40 zubů
  • FZ/TR – rovné zuby střídavě s trapézovými zuby

Jedná se o pilový kotouč na dřevo, který se hodí zejména na příčné řezání tenčích prken a lišt, mohl by se využít také na řezání dýhovaných desek.

 

Jde vám z toho hlava kolem? Rádi vám s výběrem pilového kotouče poradíme.

V naší nabídce pilových kotoučů najdete kotouče do okružní pily, na pokosovou pilu nebo formátovací pilu. Kotouče jsme rozdělili přehledně do kategorií podle toho, jaký materiál chcete řezat: