Každý způsob spojení dřeva má své výhody a nevýhody. Liší se pevností, rychlostí výroby i tím, jak pěkně spoj vypadá. Projděte si nejpoužívanější typy spojení dřeva a naučte se je vyrobit.
Lepení dřeva
Lepení dřeva patří k nejpevnějším a nejodolnějším způsobům, jak spojit dřevo. Správně slepený spoj dosahuje dokonce větší pevnosti než samotné dřevo. Abyste dosáhli trvalého spoje, nezapomeňte na dostatečnou fixaci během schnutí lepidla. K tomu vám perfektně poslouží truhlářské svěrky – stlačte spoj tak, aby se po sobě díly neposouvaly.
Kdy využít lepení dřeva
Lepení dřeva se hodí na výrobu velkých konstrukčních prvků z menších kusů dřeva – například dřevěných desek a kuchyňských linek. Jedná se také o nejlepší způsob, jak spojit dřevěné prvky, které chcete dále řezat a opracovat. Lepidlo totiž můžete jednoduše brousit.
Lepení dřeva oceníte rovněž v případech, kdy chcete dělat neviditelné a estetické spoje. Proto ho využijete při výrobě hudebních nástrojů či pro upevnění okrasných lišt. Lepidlo na dřevo aplikujte rovněž do lamelových a kolíkových spojů, poskytne dodatečné zpevnění.
Nevýhodou lepení dřeva je, že tvoří nerozebíratelné spoje. Výjimku představují spoje slepené klihovým lepidlem. Ty je možné po zahřátí opět rozebrat.
Zvolte správné lepidlo na dřevo
Neexistuje jedno univerzální lepidlo na dřevo – záleží na vlhkosti prostředí, typu dřeva, zda budete lepit pouze dřevo nebo spojovat dřevo s jinými materiály.
- Nejjednodušší je lepení měkkého dřeva v interiéru. Na to vám výborně poslouží lepidlo na dřevo Titebond ORIGINAL.
- Pro vytvoření voděodolných spojů u venkovních konstrukcí vsaďte na Titebond III ULTIMATE.
- Pro pohyblivé a namáhané spoje, stejně jako spojení dřeva s jinými materiály, nejlépe poslouží polyuretanové lepidlo na dřevo, jelikož si zachovává pružnost.
Přečtěte si podrobný návod, jak vybrat lepidlo na dřevo.
Kolíkový spoj
Dřevěné kolíky patří k nejoblíbenějším způsobům spojení dřeva a dřevotřísky při výrobě nábytku. Tvoří pevné a odolné spoje, které ještě posílíte lepidlem na dřevo. K velkým výhodám spojovacích kolíků se řadí jejich neviditelnost – pokud zvolíte správnou délku kolíku, spára mezi spojenými kusy se zcela uzavře. Dřevěné kolíky zakoupíte v různých průměrech a délkách.
Jak vyrobit pevný spoj pomocí dřevěných kolíků
Aby dřevěné kolíky pevně držely, je třeba pečlivě vyvrtat otvory. Nejprve vrtejte na jedné straně. Poté dbejte na přesné přenesení polohy otvorů na protikus tak, aby díly lícovaly.
Pro vrtání otvoru použijte vrták o stejném průměru, jako má kolík. Na každé straně by měly být otvory o 1 mm hlubší než délka kolíků. Díky tomu vznikne prostor na lepidlo. Předtím, než nanesete lepidlo do otvorů, zkuste si raději nasucho, že díly správně pasují.
Po slepení je kolíkový spoj nerozebíratelný. Chcete-li tvořit demontovatelné kolíkové spoje, dejte přednost kovovým kolíkům. Zašroubují se do dřeva a poté se nasazují na speciální zámečky.
Kolíkovací přípravky, které usnadní práci
Využíváte kolíkové spoje často a chcete si urychlit práci? Pak se vám budou hodit praktické přípravky na kolíkování.
- Kolíkovací lišta se pomocí svěrek upevní ke dřevu a vytvoří precizní rozteče otvorů. Navíc zajistí kolmé a přesné vedení vrtáku. Podobnou funkci plní kolíkovačka, jež slouží jako menší šablona pro souměrné vrtání.
- Kolíkovací sada nabízí vše potřebné pro tvorbu kolíkových spojů – kolíkovačku, vrtáky, kolíky i lepidlo na dřevo.
- Kolíkovací frézku ocení profesionální truhláři, jelikož umožňuje přesné a rychlé nastavení průměru a hloubky vrtání otvorů. Navíc zvládne vyvrtat několik otvorů najednou.
Lamelový spoj
Na podobném principu jako kolíky fungují také spojovací lamely, které se zasouvají do vyfrézovaných drážek. Jedná se moderní, rychlý a neviditelný způsob spojení dřeva. Hodí se na spojení plochých materiálů, ať z masivního dřeva, dřevotřísky či dřevovláknitých desek.
Zatím si lamelový spoj získal oblibu u profesionálních výrobců nábytku, mezi kutily není příliš rozšířený. Přitom práce s lamelovací frézou je velmi jednoduchá.
K dalším výhodám patří, že nemusíte být tak přesní jako při vrtání otvorů na kolíky. Pokud drážky přesně nelícují, doladí se nerovnosti díky oválnému tvaru lamelek. Pro finální fixaci se do spoje přidává lepidlo na dřevo.
Jak vyrobit lamelový spoj
Na lamelovací frézce si nastavte požadovanou hloubku řezu. Na stupnici si můžete zvolit také úhel řezu od 0 do 90 stupňů – dřevěnými lamelami tak spojíte i zkosené plochy. Proto je lamelový spoj vhodný například na výrobu dřevěných rámečků.
Podle hloubky drážky vyberte velikost dřevěné lamelky – vyrábí se v mnoha rozměrech. Spoj vyzkoušejte nejdříve nasucho a poté do něj aplikujte lepidlo na dřevo.
Při spojování širších desek použijte více lamelek vedle sebe. Lamelový spoj můžete využít pro materiál o tloušťce od 10 do 50 mm.
Hřebíky, vruty a šrouby
Kovové spojovací prvky nabízí jednoduché a rychlé spojení dřeva. Jejich velkou výhodou je, že k jejich aplikaci nepotřebujete žádné speciální vybavení. Kladivo, vrtačku a šroubovák najde v dílně nejspíš každý.
Spoj pomocí hřebíků není příliš pevný a stabilní, proto se většinou využívá pro nenamáhané spoje. Hřebíky se hodí třeba pro upevnění zad skříní. Je potřeba počítat s tím, že ve dřevě bude patrná hlavička hřebíku. Pro přibití okrasných lišt a obložení se proto používají hřebíky bez hlavičky, tzv. pinky.
Šroubované spoje nabízí výhodu rozebíratelnosti. Proto se využívají v nábytkářství k výrobě demontovatelných spojů – připevnění dna k bokům skříně nebo spojení korpusů do sestavy. Pro dosažení estetického vzhledu zakryjte otvor plastovým kloboučkem.
Vruty oceníte například při výrobě dřevěných konstrukcí (přístřešků a zahradních domků), kde se uplatní ve spojení s kovovými úhelníky a deskami. Nechcete-li otvor pro vrut předvrtávat, zvolte samořezný vrut. Pro rychlé spojení silných dřevěných dílů (trámků), využijte vruty a svrtávací přípravek. Například vrtací přípravky Milescraft využijete jak při výrobě kolíkových spojů, tak při spojování pomocí vrutů a šroubů.
Čepový spoj
Čepové spoje patří k tradičním truhlářským spojům, které nevyžadují žádný další spojovací materiál. V jednom kusu dřeva se vyrobí pouzdro, do nějž se vloží čep. Základem pevného čepového spoje je precizní práce a správně zvolený směr zatížení.
S dřevěnými čepy se setkáte například u konstrukcí srubů a jiných dřevostaveb, kdy do sebe dřevěné trámy navzájem zapadají. Tak vzniká vysoce pevný spoj ve svislém směru. Ke složitým čepovým spojům se řadí rybinový spoj, často označovaný jako vrchol truhlářských dovedností.
Jak vyrobit rybinový spoj
Rybinový spoj uděláte ručně pomocí pilky a dláta. Na dřevo si nejprve označte dřevěné čepy, zpravidla pod úhlem 8 °. Díky sklonu se zvýší odolnost spoje v tahu, a tak ho můžete použít například na výrobu šuplíků.
Čepy vyřezejte pečlivě pomocí jemné pily, hodí se na to například japonská pila Dozuki. Prostor mezi čepy odstraňte dlátkem. Dřevěné čepy překreslete na druhý díl a vyřezejte rybinu. Řezy začistěte a spoj sklepejte dohromady kladívkem. Pokud potřebujete vyrábět rybinový spoj pravidelně, přijde vám vhod cinkovací přípravek.
Další truhlářské spoje
Kromě čepových spojů můžete ke spojení dřeva využít další truhlářské spoje, které však bývají velmi náročné na výrobu. Jedná se například o spoj na pero a drážku, spoj na svlak, spoj na dlab a čep či přeplátování. Pokud se chcete pustit do tradičních spojů, kontaktujte nás na e-mailu [email protected]. Rádi vám poradíme s výběrem vhodného nářadí.