Jak na přesné měření v dílně a na stavbě – objevte tradiční i moderní měřidla

Když při měření uděláte chybu, znamená to zbytečnou ztrátu času i vyhozený materiál. Ale koho by pečlivé měření bavilo? Naštěstí existují šikovná měřidla, která vám práci urychlí i zpříjemní. Z čeho můžete vybírat?

mereni svinovacim metrem

Ještě než se vrhneme na konkrétní měřidla, podíváme se na třídy přesnosti. Jedná se totiž o jeden z parametrů pro výběr metrů a pásem. ČSN norma rozděluje měřidla do třech tříd přesnosti:

  • třída I: ± (0,1+0,1L) mm,
  • třída II: ± (0,3+0,2L) mm,
  • třída III: ± (0,6+0,4L) mm,

přičemž L je délka měřidla zaokrouhlená na nejbližší vyšší celý počet metrů. Pro svinovací metr o délce 4 metry to znamená, že může mít v první třídě odchylku 0,5 mm, ve druhé 1,1 mm a ve třetí 2,2 mm. Odchylky vznikají hlavně kvůli použitému materiálu, který se v různých teplotních podmínkách roztahuje nebo smršťuje. Špičkové svinovací metry v třídě přesnosti I vyrábí například značky Sola a Swanson.

Svinovací metry

Klasický vysouvací metr má v dílně nejspíš každý. Jedná se o ocelové pásmo se samočinným navíjením, které se vyrábí v různých délkách – od 2 do 10 metrů. Ačkoliv se na první pohled zdá, že svinovací metry jsou všechny stejné, jejich parametry se liší, a to se odráží i v ceně. Na co se při výběru svinovacího metru zaměřit?

  • Třída přesnosti: Rozhoduje o tom, jak přesné bude měření. Musí být uvedena na každém měřidle. Pro běžné stavební a truhlářské práce stačí svinovací metr třídy přesnosti II.
  • Šířka: Čím širší je pásmo, tím lépe drží tvar při maximálním vysunutí. Nekroutí se a můžete s ním pohodlně měřit dlouhé vzdálenosti bez pomoci druhé osoby.
  • metr swanson s magnetemPouzdro: Pro práci na stavbě a v náročných podmínkách volte pouzdra odolná proti rozbití. Nechcete kupovat nový metr po každém pádu. Pogumovaná úprava předchází vyklouznutí metru z ruky.
  • Zarážka: Každý svinovací metr má posuvný háček, který umožňuje přesné měření vnějších i vnitřních rozměrů. Někdy bývá vylepšen o magnet, což oceníte například při měření ocelových profilů. Svinovací metr s magnetem se hodí také pro instalatéry na měření vzdálenosti od trubek.
  • Stupnice: Měla by být milimetrová. Pro větší flexibilitu při měření by měla být oboustranná. Někteří řemeslníci využijí, když se dá z jedné strany měřit v centimetrech a z druhé v palcích.
  • Brzda a zámek: Každý svinovací metr by měl umožnit aretaci. Hodí se také brzda, která zpomalí zpětné navíjení a chrání tak háček proti nárazu i prsty přes skřípnutím.
  • Spona na opasek: Praktická pomůcka vám umožní přichytit metr na opasek.

Výrobci myslí i na ty, kteří nechtějí odečítat naměřené hodnoty ze stupnice a nabízí digitální svinovací metry s displejem. Díky integrovanému Bluetooth můžete naměřené hodnoty na jedno kliknutí přenést do svého chytrého telefonu.

Pro měření vzdálenosti využijete ocelová nebo sklolaminátová pásma. Vyrábí se v délkách 10 až 100 metrů. Ani tady výrobci nešetří vychytávkami, například výklopná klička usnadní navíjení pásma a antireflexní lak brání oslnění při měření.

 tesařský metr Swansondigitální metr Solaměřící ocelové pásmo SolaSvinovací metr Sola

>>> Prohlédnout všechny svinovací metry a pásma

Proč je zarážka na svinovacím metru posuvná?

koncovy hacek metruPosuvný zobáček na začátku svinovacího metru umožňuje přesně měřit jak vnitřní, tak vnější rozměry. Při měření výklenku se měří na doraz – zarážka se zasune, a tím pádem se její tloušťka započítá do měření. Při měření délky desky nebo prkna se měří zaháknutím, v takovém případě zůstává háček vně měření. Při zaháknutí se háček vysune a vzniklá mezera kompenzuje jeho tloušťku.

Skládací metr

O něco méně populární, ale stále hojně používaný, je také skládací metr. Oproti svinovacímu metru nabízí větší stabilitu v rozloženém stavu, nekroutí se a nepotřebuje žádnou brzdu. Nenabízí však takovou přesnost měření jako svinovací metr. Práce s ním je zdlouhavější, protože musíte postupně rozložit jednotlivé díly. Kdo je ale celý život zvyklý měřit s dřevěným skládacím metrem, obvykle na něj nedá dopustit.

Pravítka a úhelníky

Pokud hledáte měřidlo pro detailní měření a zároveň podle něj chcete rýsovat, sáhněte po kovovém pravítku. Na rozdíl od skládacího metru ho snadno přitisknete k podkladu a můžete rýsovat přesné čáry. Pro rychlé vyměření pravého úhlu se vám bude hodit příložný úhelník ve tvaru písmene L. Pokud chcete měřit různé úhly, pořiďte si úhloměr nebo úhlově nastavitelné pravítko.

úhelník Swanson speed squareVšechny funkce v jednom nástroji pak získáte v legendárním tesařském úhelníku Swanson – "Speed Square". Má měřítko v centimetrech i stupních pro rychlé měření krokví, nárožních a úžlabních trámů. Vnitřní zářezy slouží pro značení čepů a dlabů. Dá se použít i jako úhelník truhlářský nejen k rýsování pravých úhlů, ale také jako pevné vodítko pily. Tento kombinovaný úhelník je vyroben z kvalitní hliníkové slitiny a pro maximální odolnost je jeho stupnice vyrytá.

Pokud hledáte stolařský úhelník nebo truhlářský úhelník, vybírejte ty se stupnicí v milimetrech nebo ještě podrobnější. Na rýsování se hodí plochý nerezový úhelník. Pro měření oblých tvarů využijete flexibilní pravítka z ohebného kovu. Někdy potřebujete přenést na jiný díl nepravidelný tvar, pak nepomůžou pravítka, ale multifunkční kopírovací pomůcky.

Pro měření tloušťky materiálu nebo průměru válce se vám bude hodit posuvné měřítko (šuplera). Špičkové modely měří s přesností na 0,02 mm. Lepší čitelnost nabídnou digitální šuplery, ale musíte počítat s vyšší cenou.

digitální úhloměr Solanastavitelný úhelník Solaúhloměrjaponský pokosný úhelník Shinwa

>>> Prohlédnout všechny úhelníky a pravítka

Jak změřit pravý úhel metrem

Úhelník na rýsování pravého úhlu máte, ale jak si poradit ve větším měřítku, třeba když potřebujete změřit pravý úhel na stavbě? Když si za pomoci kolíků a provázku sestrojíte trojúhelník o poměru stran 3 : 4 : 5, úhel proti přeponě bude vždy pravý. Tak vám k měření pravého úhlu stačí pouze metr. Jen si dejte pozor, ať poměr stran skutečně sedí, i když provázek navážete na kolíky. Nebo si práci urychlete a pořiďte si laserový metr.

Laserový metr

Při práci na stavbě oceníte laserové dálkoměry a měřiče. Mají dosah až desítky metrů. Umožní vám tak rychle a přesně měřit dlouhé vzdálenosti třeba při stavbě plotu nebo vypočítat plochu místnosti. S laserovým měřičem už si nemusíte dělat starosti s tím, jak změřit pravý úhel na stavbě. Ve spojení s latí a svinovacím metrem můžete měřit také rovinu podobně jako s nivelačním přístrojem.

použití křížového laseru na stavběS křížovým laserem si rychle ověříte svislou i vodorovnou rovinu, to se může hodit například při obkládání koupelny a pokládce dlažby. Nepostradatelný je i pro elektrikáře, aby zásuvky a vypínače byly v jedné rovině. Snadno nahradí měřící lať nebo tyč při zjišťování vnitřních rozměrů oken nebo dveří. Slouží i jako metr na měření výšky od podlahy ke stropu. Tesaři a truhláři zase ocení přenášení roviny vrtaných otvorů.

Metr s laserem obvykle nabízí propojení s aplikací do chytrého telefonu, kde si můžete naměřené hodnoty hned ukládat. Pokročilé přístroje se rovnou postarají o výpočet plochy nebo objemu.

 laserový dálkoměr Sola Metronlaserový dálkoměr Toughbuiltlaserový dálkoměr Sola Vectorkřížový laser Toughbuilt

>>> Prohlédnout všechny laserové dálkoměry

Vodováha

Žádný řemeslník se neobejde bez vodováhy, ať jde o stavební konstrukci nebo připevnění poličky. Vodováha ověří vodorovnost nebo svislost. Některé vodováhy nabízí více libel pro měření v daných úhlech.

vodovaha toughbuilt pri svareniAni u vodováh výrobci nezahálí a přichází s vychytanými funkcemi – například magnetická vodováha pevně drží na magnetických kovech, a tak usnadní instalaci sádrokartonových profilů i trubek. Pokud vás zajímá přesná odchylka, spolehněte se na digitální vodováhu. Pro vyměření různých úhlů se hodí vodováha s úhloměrem, kterou si nejdříve vyrovnáte pomocí libely a poté můžete změřit požadovaný úhel. Při betonování sloupků k plotu vám práci urychlí vodováha na sloupky.

A jestli potřebujete mít vodováhu neustále při sobě, pořiďte si kapesní vodováhu. Existuje i v digitální podobě pro měření sklonu a úhlu, to využijete při montáži nábytku i nastavení pokosové pily.

vodováha Swanson Torpedosloupková vodováhamagnetická vodováha Toughbuilt Torpedovodovaha magnetická mini

>>> Prohlédnout všechny vodováhy

Nejčastější chyby při měření

  1. Znečištění plochy: Než se pustíte do měření s vodováhou, zkontrolujte, že je plocha hladká a čistá. Kousek malty přilepený na vodováze výsledky měření zkreslí.
  2. Kalibrace a vybité baterky: Zejména digitální měřidla je potřeba pravidelně kalibrovat podle návodu výrobce. Vždy zkontrolujte dostatečné nabití baterek. Při slabé baterce vám měřidlo stále může ukazovat výsledky, ale už nemusí být přesné.
  3. Nesprávná poloha měřidla: Vždy si ověřte, že máte pásmo správně napnuté. U příložníku zkontrolujte, jestli je zarovnaný s hranou. Na správnou pozici si dejte pozor i u laserových metrů.
  4. Spěch při čtení výsledků: Na malé stupnici se snadno přehlédnete, proto si přečtené výsledky raději dvakrát zkontrolujte. Na digitálních měřidlech si zase ověřte, že máte správně nastavené jednotky. Při měření úhlů ve stupních a minutách myslete na to, že se počítají v šedesátkové soustavě.

Neořezaná tužka: I když si pořídíte profi svinovací metr, vaše měření nebude precizní, pokud budete značení dělat neořezanou tužkou. Tak se ztratí i pár milimetrů. Pokud nechcete tužku stále řezat, pořiďte si profesionální tužku Pica pro řemeslníky, která nevyžaduje ostření.

.
.
.