Lazura, lak, olej nebo vosk? Syntetický nebo vodou ředitelný nátěr? Vybrat, čím ošetřit dřevo, není jednoduché. Kdybychom chtěli pokrýt všechny situace, nejspíš by to bylo na celou knihu. Dnes se podíváme na to, jak se v různých nátěrech zorientovat a představíme si i trochu zapomenuté způsoby ochrany dřeva.
Jak vybrat, čím ošetřit dřevo
Dřevo je přírodní materiál, který má sám o sobě vynikající odolnost vůči vnějším vlivům. Čím je dřevo tvrdší, tím je odolnější. Některé dřeviny, jako například akát, dokonce nevyžadují vůbec žádnou povrchovou úpravu. Většinu dřevin ale budete muset ošetřit nátěrem, pokud chcete prodloužit jejich životnost. Vhodná ochrana dřeva závisí na mnoha faktorech i vašich osobních preferencích.
Jinou ochranu vyžaduje dřevo v exteriéru a jinou v interiéru. Záleží také na tom, zda potřebujete ošetření dřeva proti vodě nebo UV záření. Jiný způsob zvolíte na ošetření starého dřeva a jiné na nové dřevo. Některé nátěry podporují přirozený vzhled dřeva, jiné ho zcela překryjí. To všechno musíte vzít v úvahu při výběru, čím natřít dřevo.
Lazury na dřevo
Dlouhodobě patří lazury k nejoblíbenějším způsobům, jak ošetřit dřevo. Vyrábí se v různých variantách, od bezbarvých až po silně pigmentované. Čím více pigmentu, tím lepší ochrana proti UV záření. Lazura se vsákne do dřeva a vytvoří hydrofobní film. Zároveň nechá dřevo dýchat, a tak se může aplikovat i na dřevo, které není perfektně vysušené. Hodí se zejména na ochranu dřeva v exteriéru. Na trhu najdete syntetické i vodou ředitelné lazury.
Lazury zachovávají přirozenou kresbu dřeva, stejně jako jeho strukturu na dotek. Tedy alespoň ty tenkovrstvé, které zároveň fungují jako impregnace dřeva. Silnovrstvé lazury mají strukturu podobnou laku a na povrchu vytvoří vrstvu, která brání pronikání vody v obou směrech. Proto se hodí pouze na vysušené dřevo se stálým tvarem – například na okna a dveře.
Tenkovrstvé lazury se snadno nanáší a obnovují – dřevo stačí jen lehce přebrousit a můžete aplikovat novou vrstvu. Často se do nich přidávají oleje, které vylepšují jejich penetrační vlastnosti. Lazura tak proniká ještě hlouběji do dřeva a poskytne vynikající ochranu proti vodě, houbám, plísním a řasám.
Typické použití lazury
- Ošetření dřeva v exteriéru (ploty, pergoly, dřevěné fasády)
- Nátěry vnitřních dřevěných konstrukcí (trámy, dřevěné obklady)
- Zvýraznění struktury dřeva při zachování přirozeného vzhledu
Laky a barvy na dřevo
Laky a krycí barvy vytvoří na dřevu velmi odolnou ochrannou vrstvu a uzavřou jeho povrch. To na jednu stranu znamená, že je dřevo hladké, snadno čistitelné a výborně odolává povětrnostním vlivům. Na druhou stranu to představuje problém, pokud dojde k poškození laku. Jakmile v něm vznikne malá trhlinka, voda proniká dovnitř, ale nemůže se odpařit. Dřevo tak napučí, barva začne praskat a odlupovat se ve vrstvách. Z toho důvodu se laky nehodí ani na vlhké dřevo nebo dřevo, které mění tvar – ačkoliv určitou pružnost nátěr samozřejmě má.
Z těchto důvodů jsou laky a krycí barvy oblíbenější spíše pro ochranu dřeva v interiéru. Lak je bezbarvý a vytvoří na povrchu lesklou vrstvu. Krycí barvy se pak vyrábí v mnoha barevných variantách, v lesklém i matném provedení. Narazíte na syntetické a vodou ředitelné barvy, ale také olejové barvy na dřevo. Počítejte s tím, že barva vytvoří na povrchu neprůhlednou vrstvu, která překryje kresbu dřeva. To se může hodit, když chcete zakrýt nedostatky dřeva nebo starý nátěr.
Krycí barvy na dřevo mají ještě jednu nevýhodu, a to je složitá aplikace. Nejdříve musíte nanést impregnaci na dřevo, poté základní nátěr a obvykle dvě vrstvy vrchního nátěru. Nátěr krycí barvou vyžaduje trochu grifu, aby za štětcem nezůstávaly viditelné tahy. Složitá je také obnova nátěru – nejdříve se musí stará vrstva barvy důkladně oškrábat (např. špachtlí za pomoci horkovzdušné pistole) a poté ještě důkladně přebrousit, než dřevo znovu natřete.
Typické použití laků a krycích barev
- Ochrana nábytku, dřevěných podlah a parket v interiéru
- Tvorba odolného, hladkého povrchu na dřevěných předmětech (např. hračky)
- Dekorativní účely, kdy je potřeba kompletně změnit barvu dřeva
Oleje na dřevo
Oleje zdůrazní přírodní charakter dřeva a zachovají jeho přirozenou strukturu. Vsakují se hluboko do dřeva a vytváří film vysoce odolný proti vodě. Zároveň nechávají dřevo dýchat. Dokážou také zvýšit jeho odolnost při zatížení. Ošetření dřeva olejem je velmi snadné – stačí dřevo přebrousit, napustit ho olejem a po stanoveném čase setřít přebytky suchým hadrem, aby se na povrchu nevytvořil lepkavý film. Na rozdíl od laků nebo lazur se ovšem nátěr olejem musí častěji obnovovat.
Oleje se obvykle používají na ošetření dřeva v interiéru, a to i tam, kde dochází ke styku s potravinami, protože se jedná o přírodní produkt bez nežádoucích zdravotních vlivů (to si vždy ověřte na etiketě). V exteriéru může být problém s nedostatečnou ochranou dřeva proti UV záření, protože v oleji chybí barevné pigmenty. Kvůli tomu může dojít k šednutí dřeva nebo změně barevného odstínu. Vybrané oleje se ale typicky používají i venku – například na ošetření teras z exotického dřeva, dřevěných fasád nebo srubů.
Nevýhodou některých olejů na dřevo je dlouhá doba schnutí (až v řádech týdnů). Některé oleje dokonce vůbec nevysychají (např. ricinový olej), jiné oleje naopak vytvrdnou v odolnou vrstvu (např. lněný a tungový olej) a lze je vyleštit do vysokého lesku.
Typické použití olejů na dřevo
- Ošetření dřevěných kuchyňských linek a krájecích prkének
- Renovace podlah a nábytku z tvrdého dřeva
- Výroba hudebních nástrojů
- Ochrana srubů, dřevěných fasád a teras
- Udržení přirozeného vzhledu a struktury dřeva
Ochrana dřeva olejem se používala po staletí, avšak v dnešní době se od ní trochu ustoupilo ve prospěch vodou ředitelných a syntetických nátěrů. To je ale škoda. Moderní technologie totiž dokážou odstranit nevýhody olejů při zachování jejich vynikajících vlastností. To je i případ švédských lněných olejů SELDER, které prochází unikátní metodou rafinace, při níž se odstraní veškeré látky způsobující problémy v běžném lněném oleji.
Lněné oleje na dřevo SELDER
- Rychle schnou (do 24 hodin), a to i bez příměsi sikativ (vysoušedel).
- Trvale nežloutnou, protože z nich byl odstraněn betakaroten.
- Nekřídují a netvoří bílé skvrny při kontaktu s vodou.
- Výborně chrání proti hnilobě, protože z nich byly odstraněny živiny pro dřevokazné mikroorganismy.
- Vytvrdnou na vysoce odolný vodoodpudivý film – kapičky vody se na povrchu shlukují.
- Jsou zcela přírodní bez příměsí. Zpracovávají se rafinací a vařením – vzniká lněná fermež.
Lněné oleje SELDER se používají jako ochranné nátěry dřeva v interiéru (podlahy, nábytek, kuchyňské linky) a exteriéru (terasy, vrata, okna a dveře, dřevěné záhony), ale existuje i varianta pro ochranu kovů proti korozi.
Vosky na dřevo
Dalším přírodním materiálem pro ošetření dřeva jsou vosky – nejčastěji se používá včelí, karnaubský nebo kandelilový vosk. Na rozdíl od olejů se ale vosky nevsakují do dřeva, ochrannou vrstvu vytvoří pouze na povrchu. Odpuzují vodu, ale nejsou odolné proti vyšším teplotám ani nadměrnému otěru. Na vysoce namáhaných plochách dejte přednost olejům.
Vosk zvýrazní přirozenou kresbu dřeva a dá se vyleštit do hladkého povrchu. Vosky se prodávají v tekuté nebo pastovité formě k okamžité aplikaci, případně ve formě tyčinek nebo peciček, které se musí zahřát. Nanáší se na perfektně obroušený povrch, nechá se zaschnout a poté se vyleští hadříkem do sucha. Vosky se často přidávají i do past a leštěnek určených na již lakované dřevo.
Typické použití vosku na dřevo
- Renovace masivního nábytku a dřevěných doplňků
- Vytvoření vodoodpudivé vrstvy na vnitřním dřevěném nábytku
- Extra ochrana již ošetřeného dřeva
Vodou ředitelný nátěr na dřevo |
Syntetický ochranný nátěr na dřevo |
|
|
Příprava dřeva a aplikace nátěru
Při přípravě dřeva a nanášení nátěru postupujte přesně podle pokynů výrobce. Dřevo je nutné důkladně očistit a obrousit, někdy se přebrušuje ještě mezi aplikacemi jednotlivých vrstev.
Některé nátěry vyžadují jako první vrstvu impregnaci – ta se vsákne hluboko do dřeva a mívá fungicidní a hydrofobní účinky, zároveň zlepšuje přilnavost vrchního nátěru. Některé nátěry, třeba lazury a oleje, však jsou sami o sobě impregnací, a jiný přípravek nevyžadují. Nanejvýš je potřeba první vrstvu více naředit, aby prostoupila hlouběji do dřeva.
Barvu nanášejte při správné teplotě a vlhkosti. Dodržujte také počet vrstev, jak předepisuje výrobce. Rozhodně neplatí, že čím více vrstev, tím lépe. Naopak silná vrstva barvy se může začít odlupovat. Stejně tak dbejte na dostatečné vyschnutí nátěru.
Jak ošetřit dřevo v exteriéru
Ošetření dřeva v exteriéru musí poskytnout perfektní ochranu proti povětrnostním vlivům – dešti, sněhu, slunci a větru. Aby dřevo na slunci nešedlo, měl by nátěr obsahovat barevné pigmenty, případně UV filtry. Nátěr musí odolat i velkým výkyvům teplot.
Zároveň by ošetření venkovního dřeva mělo zahrnovat ochranu proti houbám, plísním a řasám, a to zejména u staršího dřeva. Ochrany docílíte pomocí impregnace s fungicidní složkou. Lněné oleje SELDER jsou přirozeně fungicidní a dřevo impregnují do hloubky. Na povrchu pak vytváří hydrofobní vrstvu, a proto představují účinnou ochranu dřeva v exteriéru.
Při výběru, čím ošetřit dřevo v exteriéru, byste měli myslet i na konstrukční ochranu dřeva – tedy jak celkově zamezit působení negativních vlivů na dřevo. Například vodorovné plochy jsou více namáhané než svislé, protože se na nich drží voda. Z toho důvodu byste je měli zastřešit (terasa) nebo zkosit (plotové plaňky). Měli byste také zamezit vzlínání vody – například sloupky dřevěné pergoly je lepší upevnit pomocí kotevních patek nad okolní terén.
Jak ošetřit dřevo v interiéru
Když přemýšlíte nad ošetřením dřeva v interiéru, nemusíte si dělat tolik starostí s ochranou proti vlhkosti, UV záření nebo dřevokazným houbám. Na druhou stranu musíte sledovat, zda je nátěr zdravotně nezávadný a vhodný do interiéru. Ze syntetických nátěrů se mohou uvolňovat nebezpečné látky, a proto je lepší dát přednost přírodním olejům nebo voskům.
Pozornost věnujte zejména výběru nátěrů na schodiště a podlahy. Ty musí mít mnohem větší odolnost než nátěry na nábytek. Navíc by měly být určeny speciálně pro pochozí plochy, aby neklouzaly. Určitě vás bude zajímat jejich dekorativní funkce. Například lněný podlahový olej dodá podlaze hluboký lesk, protože se vsakuje hluboko do povrchu. S voskem nebo syntetickými oleji takového výsledku nikdy nedosáhnete, protože se usazují pouze na povrchu.
Jak ošetřit dřevo do země
Pokud stavíte pergolu nebo plot, musíte vyřešit ochranu dřeva proti vlhkosti, která vzlíná ze země. Ideální je přivrtat sloupky na kotevní patky nad úrovní terénu. Tím pádem se voda vůbec nedostane ke dřevu. Pokud se i přesto rozhodnete pro zakopání dřeva přímo do země nebo jeho přímé zabetonování, bude potřebovat velmi dobrou ochranu proti vlhkosti.
V takovém případě vám běžné lazury nepomůžou a musíte se porozhlédnout po přípravcích určených speciálně na ochranu dřeva v zemi. Případně můžete vyzkoušet tradiční metody, jako dřevní dehet nebo impregnaci horkým lněným olejem – z testů na Švédské zemědělské univerzitě v Simlångsdalen vyšlo, že základní olej SELDER chrání dřevo uložené v půdě před hnilobou po dobu nejméně 23 let.
Jak ošetřit staré dřevo
Staré dřevo už může být napadeno škůdci, houbami nebo plísní. Komplikace představují i zbytky starého nátěru. Proto při ošetření starého dřeva dbejte na důkladnou přípravu. Povrch zbavte starého nátěru, dřevo obruste a napusťte ho impregnací, která zahubí všechny nezvané hosty. Pokud se vám nedaří dřevo perfektně očistit a odmastit, použijte raději syntetické nátěry. Pro překrytí vad dřeva a zbytků starého nátěru volte krycí laky.
Jak na ošetření dřeva proti vodě
Když potřebujete ochranu dřeva proti vlhkosti, hledejte nátěry s označením hydrofobní. Takové přípravky vytvoří ochrannou vrstvu, která odpuzuje vlhkost. V interiéru můžete použít laky – ty dřevo zcela uzavřou a nepropustí vlhkost dovnitř ani ven. Jejich výhodou je, že se snadno udržují a čistí.
V exteriéru by ovšem ošetření dřeva proti vodě mělo zachovat prodyšnost dřeva, aby vlhkost mohla ze dřeva unikat, když už se do něj dostane. Skvělou ochranu dřeva proti vlhkosti poskytuje lněný olej, který po vytvrdnutí vytvoří vodoodpudivý film, ale zároveň nechává dřevo dýchat.
Jak na ochranu dřeva proti plísni a houbám
Ochranu dřeva proti houbám, plísním a hnilobě byste měli využít všude, kde se dřevo dostane do kontaktu s vysokou vlhkostí. Tedy nejen v exteriéru, ale také v interiéru například v koupelnách a kuchyních, nebo u konstrukčních prvků, kde dochází ke kondenzaci. Na nátěru hledejte informaci, že je fungicidní. Většinou se jedná o impregnační ochranné nátěry, které se vsakují hluboko do dřeva, a tak chrání proti růstu škodlivých mikroorganismů.
Jak na ochranu dřeva proti škůdcům
Čím natřít dřevo, aby se do něj nepustil hmyz, červotoči nebo dřevomorka? To vás bude zajímat zejména při ochraně konstrukčních prvků, jako jsou trámy nebo krokve. Hledejte ochranné nátěry na dřevo s insekticidními, případně biocidními účinky. Biocidy obvykle chrání proti široké škále mikroorganismů a škůdců, včetně hmyzu, plísní a hniloby. Konkrétní informace se dočtete na etiketě.