Šikovný kutil zvládne stavbu plotu během dvou víkendů. Poradíme, jaký materiál a nářadí zvolit na stavbu dřevěného plotu i na co si dát pozor, aby vám plot sloužil desítky let.
Je potřeba na stavbu plotu stavební povolení?
Na stavbu plotu není potřeba stavební povolení ani územní souhlas v případě, že oplocení:
- nepřesahuje výšku 2 metry,
- nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím (chodník),
- nachází se v zastavěném území či zastavěné ploše.
V opačném případě se nejdříve budete muset vydat na stavební úřad.
Stavíte plot na hranici se sousedním pozemkem? Pak se rozhodně vyplatí k jeho návrhu přizvat i sousedy. Přispějete tím k lepším vztahům a do budoucna se vyhnete sporům.
Materiál na dřevěný plaňkový plot
Co budete potřebovat na stavbu jednoduchého dřevěného plotu se svislými plotovkami.
- Vybetonovaný základ a kotevní patky (případně zemní vruty či natloukací patky) se postarají o stabilizaci plotu.
- Plotové sloupky zhotovte z dřevěných hranolů. Na sloupky se dobře hodí hoblované KVH hranoly o rozměru 80×80 mm, na plot nižší než 1 metr postačí hranoly o menším průměru.
- Plotové rýgle spojují sloupky horizontálně. U plotů do výšky 2 metrů stačí dvě řady rýglů 40×70 mm, které slouží pro připevnění jednotlivých planěk.
- Plotovky (plaňky) se přišroubují k rýglům. Šířku plotovek a mezeru mezi nimi zvolte podle svých preferencí – záleží, kolik světla má plot propouštět a kolik chcete mít soukromí. Pokud nechcete s přípravou plotovek trávit tolik času, můžete je koupit už hotové, dokonce i natřené.
- Tesařské úhelníky použijte pro montáž rýglů k plotovým sloupkům. Plotovky k rýglům připevněte pomocí vrutů. Chcete si být jistí, že kov nebude ani po letech reagovat? Pak dejte přednost nerezovým vrutům před pozinkovanými.
Jaké dřevo se používá na plot
Na stavbu plotu se obvykle používá dřevo smrku, borovice či modřínu, ale jejich slabinou je nižší odolnost proti povětrnostním vlivům a vysoká náchylnost k napadení dřevokaznými houbami. Jestli chcete, aby vám plot vydržel desítky let, vyplatí se investovat do severských dřevin nebo dubu, které nabízí delší životnost.
Jak dlouho vydrží dřevěný plot, ovšem ovlivňuje zejména správné ošetření dřeva a zabránění kontaktu s vlhkostí. Plotové sloupky nikdy nezakopávejte přímo do země. Raději je upevněte na zabetonované kotevní patky nad úroveň terénu, aby nedošlo ke vzlínání vlhkosti ze země. Ani plotovky se nesmí dotýkat země. Pokud potřebujete pozemek perfektně zabezpečit, aby vám například neutíkal pes, bude lepší postavit plot s podezdívkou.
Návrh dřevěného plotu
Pomocí kolíků s provázkem si vytyčte, kudy bude plot procházet. Dejte si pozor na správnou hranici pozemku, jinak se do budoucna můžete dostat do problémů se sousedy i s úřady. S přesným vyměřením vám pomůže laserový dálkoměr. Sloupky umístěte do rohů, kolem branky a poté do vzdálenosti 2 až 2,5 metru. Chcete postavit plot ve svahu? Pak si sloupky rozvrhněte stupňovitě.
V místě, kde budou sloupky, vykopejte jámy do nezámrzné hloubky asi 80 cm a zabetonujte kotevní patky. Rychlejší řešení, jak ukotvit dřevěný plot, je použít zemní vruty nebo natloukací patky, které se kladivem zatlučou přímo do země. Ať použijete jakékoliv patky, kontrolujte jejich svislost pomocí vodováhy.
Příprava dřeva na plot
- Sloupky, rýgle a plotovky nařezejte na požadovanou délku. Dobře se na to hodí japonská ruční pila, řezání silnějších trámů obstará pila typu Kataba.
- Dřevo nejvíce vsakuje vodu z čelních ploch, proto plotovky nikdy nenechávejte kolmo seříznuté. Když čela plotovek zkosíte, déšť po dřevě rychleji steče. Zkosení se provádí různými způsoby – seříznutím do špičky, zešikmením z jedné strany, vyříznutím oblouku aj.
- Nezapomeňte na seříznutí čela ani u sloupků, případně je opatřete stříškou.
- Všechny dřevěné díly je nutné obrousit dohladka, aby se omezilo vsakování nátěru a na povrchu se netvořily skvrny.
- Dřevo pečlivě natřete ještě před smontováním plotu. Nejčastěji se na nátěr plotu používají lazury, protože dají vyniknout přirozené kresbě dřeva.
Stavba dřevěného plotu
Jakmile beton vytvrdne a máte dřevo na plot natřené, můžete se pustit do samotné stavby plotu. Nejdříve do patek připevněte sloupky a zkontrolujte svislost. Na sloupky přivrtejte rýgle. K tomu se nejlépe hodí tesařské úhelníky. Provizorně je připevněte svěrkami a zkontrolujte vodováhou, že jsou rýgle v rovině. Teprve poté je přivrtejte napevno.
Na rýgle přivrtejte jednotlivé plotovky – podle jejich šířky jedním nebo dvěma vruty. První plotovku vyrovnejte pomocí vodováhy a přivrtejte. S udržením roviny planěk vám pomůže, když připevníte dlouhou vodováhu na horní hranu sloupků – k ní pak budete jednotlivé plaňky přirážet.
Abyste zachovali stejně velké mezery mezi plotovkami, použijte delší laťku nebo hranol o dané šířce. K první plotovce přiložte laťku, přirazte k ní další plotovku, připevněte svěrkami a přivrtejte. Přesnou polohu vrutů přeneste z první plotovky na ostatní, aby byly všechny vruty hezky v rovině.
A to je vše. Po přivrtání všech plotovek máte dřevěný plot svépomocí hotový. Stavba plaňkového plotu patří k nejjednodušším kutilským projektům. Pokud si s ní bez problémů poradíte, můžete se pustit do složitějších projektů, jako je stavba dřevěné pergoly.
Jak často natírat plot?
Teď už víte, jak postavit plot, ale jak se o něj starat? Při výběru, čím natřít plot, vycházejte nejen ze svých preferencí pro barvu plotu, ale myslete také na snadnou údržbu. Obvykle se doporučuje natřít plot jednou za 2–5 let, záleží na trvanlivosti nátěru.
Vezměte v úvahu také to, jak pečlivě je potřeba starý nátěr obrousit při renovaci. Nejkomplikovanější bývá odstranění starého netransparentního laku, který na povrchu vytvoří pevnou vrstvu. Oproti tomu obnova nátěru lazurou není tak pracná, BSP lazury dokonce nevyžadují žádné broušení při renovaci nátěru.
Soupis nářadí na stavbu dřevěného plotu
- svinovací metr
- vodováha
- kolíky a provázek, příp. laserový dálkoměr (laserová vodováha)
- kladivo
- rýč a lopata, příp. zemní vrták (lze i zapůjčit)
- svěrky
- kbelík a zednická lžíce na přípravu betonu
- štětec na natírání
- stavební kozy
- stolní pila, příp. japonská ruční pila
- bruska na dřevo nebo brusný papír, příp. hoblík při koupi neopracovaného řeziva
- vrtačka a aku šroubovák