Jak postavit pergolu ze dřeva

Dřevěnou pergolu zvládnete postavit svépomocí. Jestli rádi pracujete se dřevem, bude to pro vás hračka. Přesto existuje pár věcí, které je dobré promyslet, aby vám pergola dělala radost po celý rok.

boho pergola

Jak velká může být pergola bez stavebního povolení?

 Stavební zákon rozlišuje dva typy staveb, a to pergolu a přístřešek.

  • Pergola je nezastřešená, vrchní část obvykle tvoří latě pro popínání rostlin. Zákon nepovažuje pergolu za stavbu, a proto ji můžete umístit kamkoliv na zahradě.
  • Přístřešek je zastřešenou stavbou bez obvodových zdí (mohou chybět všechny nebo jen jedna). Přístřešek spadá pod režim stavebního zákona.

zastřešená pergola

Plánujete postavit zahradní pergolu se zastřešením? Pak se musíte řídit stavebním zákonem. Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nepotřebuje stavba:

  • do 25 m2 zastavěné plochy,
  • s výškou maximálně 5 m,
  • nepodsklepená,
  • neobsahující hygienická zařízení (např. toaleta) ani vytápění.

Dejte si ale pozor také na obecní vyhlášky s regulací hustoty zástavby, památkové zóny nebo ochranné pásmo lesa. Pokud se taková omezení týkají vašeho pozemku, bude zastřešená pergola vyžadovat stavební povolení. Pro více informací se obraťte na stavební úřad.

Kam umístit pergolu

V souladu se zákonem musíte u zastřešené pergoly dodržet odstup alespoň 2 metry od sousedního pozemku. Zbytek už závisí na vašich preferencích.

Zvolte klidné místo, kde se budete cítit v soukromí. V létě oceníte, když vám pergola poskytne stín. Za sychravějších dnů přijde vhod příjemné závětří. Podle toho vyberte místo s ohledem na světové strany. Ideální je rovná plocha, která se obejde bez větších úprav terénu.

Návrh dřevěné pergoly nebo přístřešku

nezastřešená pergolaPro posezení čtyř osob se perfektně hodí pergola o rozměru 4×5 metrů a výškou 2,5 metru. Na internetu najdete dostatek inspirace a určitě vám nějaký typ pergoly padne do oka. Pak už stačí jen návrh dát na papír. Případně využijte některý z detailně rozpracovaných plánků pergoly.

Budujete pergolu se zastřešením? Pak byste při návrhu měli myslet na dostatečný sklon, aby dešťová voda mohla po střeše stékat.

Co je potřeba na stavbu pergoly ze dřeva?

Každá dřevěná pergola se skládá ze základních konstrukčních prvků.

  • Vybetonovaný základ a kotevní patky (případně kotvení přímo do hlíny pomocí vrutových patek) zajistí upevnění do země.
  • Sloupky tvoří základ konstrukce. Jak silné trámy na pergolu? Průměr volte v závislosti na požadované nosnosti – s ní souvisí i výběr střešní krytiny.
  • Vaznice spojují horizontálně jednotlivé sloupky a společně tvoří pevný rám pergoly.
  • Zavětrovací pásky se připevní v úhlu cca 45 ° mezi sloupky a vaznice. Mají za úkol stabilizovat sloupky pergoly i při silném větru.
  • Příčné krokve spojují celou konstrukci a nesou střešní krytinu.
  • Zastřešení slouží jako ochrana proti dešti i slunci. K nejoblíbenějším střešním krytinám na pergolu patří komůrkové polykarbonátové desky a vlnité plastové nebo plechové desky.
  • Podlaha pergoly by se měla snadno udržovat a odolat povětrnostním podmínkám. Nejčastěji se podlaha v pergole dělá z betonové nebo keramické dlažby, případně z kamene či odolného plastu.

Trámy na pergolu a příprava dřeva

Jak vybrat dřevo na pergolu? S měkkým dřevem se snadno pracuje, ale tvrdé dřevo nabízí mnohem vyšší odolnost. Nejčastěji se na stavbu pergoly používá borovice nebo modřín. Smrk bývá nejlevnější, ale má nejnižší trvanlivost. Pokud nebude mít pergola zastřešení a hledáte dřevo odolné v každém počasí, vsaďte na dub.

Trámy a latě nařezejte na požadovanou délku. Nejlépe se na to hodí pokosová nebo okružní pila, nicméně při stavbě pergoly se obejdete i bez elektrické pily. Rovné a přesné řezy zvládne japonská ruční pila, na řezání větších trámů je určena pila typu Kataba.

japonská pila kataba

Všechny dřevěné díly je potřeba pečlivě ohoblovat a obrousit dohladka. Poté dřevo natřete lazurou, případně opatřete impregnací a vhodným nátěrem, aby odolalo povětrnostním vlivům a dřevokazným houbám.

Betonové základy na pergolu

Nejdříve si vytyčte půdorys pergoly. Vezměte si k ruce svinovací metr a ohraničte půdorys pomocí kolíků s provázkem. S precizním zaměřením vám pomůže laserový měřič. Sejměte vrchní vrstvu zeminy do hloubky asi 20 cm.

Vyznačte si polohu jednotlivých sloupků a pro každý vykopejte jámu do nezámrzné hloubky (cca 80 cm). Patky pergoly se musí zabetonovat nad okolní terén, a proto kolem ještě vybudujte bednění. Zkontrolujte rovinu horních hran pomocí vodováhy. Zalijte betonem a umístěte kotevní patky do jedné roviny.

.
.
.

Montáž pergoly aneb Jak postavit zahradní pergolu

Nejdříve sestavte rámy pergoly. Jak spojit trámy na pergole? Nejčastěji se používají pozinkované vruty, oblíbené jsou také tesařské úhelníky. Pokud si chcete s pergolou opravdu vyhrát, můžete se pustit do tesařských spojů (např. čepy a dlaby), které patří k tradičním způsobům spojování dřeva.

Každý rám se skládá ze sloupků, vaznice a zavětrovacích pásků. Rámy spojte na zemi a nasaďte na patky. Provizorně je podepřete latěmi, které upevníte pomocí svěrek.

Poté rámy pergoly spojte na obou okrajích příčnou krokví a opět zpevněte pomocí zavětrovacích pásků. Zkontrolujte vodováhou, že jsou sloupy svislé a vaznice vodorovné. K ověření pravých úhlů se hodí úhelník. Pokud vše sedí, můžete napevno přišroubovat sloupy do patek v betonu. Mírné odchylky vyrovnáte pomocí výškově nastavitelných patek.

Teď už zbývá jen přišroubovat zbývající krokve k vaznicím, případně připevnit střešní krytinu. Než se pustíte do pokládky podlahy v pergole, nezapomeňte na drenáž v podobě štěrku, která se postará o odvádění vody.

Soupis nářadí na stavbu dřevěné pergoly