Jak postavit přístřešek na dřevo

Dřevník jako dekorace zahrady

Přístřešek na dřevo je nejlepším způsobem, jak uložit dřevo na zimu. Chrání dřevo před deštěm a díky přístupu vzduchu urychlí jeho vysychání. Máme pro vás jednoduchý návod, jak si postavit přístřešek na dřevo.

Kam umístit zahradní dřevník

Nejčastěji se přístřešky na dřevo staví podél zdi domu nebo garáže. Je to rychlé a jednoduché, navíc má dřevník dostatečnou oporu u zdi budovy. Nicméně pro uskladnění palivového dřeva je optimální, když zůstane dřevník otevřený ze všech stran. Ve volně stojícím dřevníku lépe cirkuluje vzduch a dřevo rychleji vysychá.

Jak velký přístřešek na dřevo je potřeba

Dřevník s vlnitou střechouRozměr dřevníku si načrtněte podle toho, kolik dřeva potřebujete uskladnit. Například v malém dřevníku o rozměru 190 × 150 × 100 cm (v × š × h) uskladníte 2,7 kubíku palivového dřeva. Stejné množství dřeva se vejde do nízkého dřevníku o rozměru 145 × 230 × 75 cm.

Počítejte s tím, že dřevo vysychá několik let – měkké dřeviny obvykle jeden rok, tvrdé dřeviny dva až tři roky. Z toho důvodu se často dřevník rozděluje do třech kójí. Každá sekce by měla vystačit na jednu topnou sezónu. Jakmile jednu část vyprázdníte, naplníte ji čerstvým dřevem, které má dva roky na vyschnutí, než na něj zase přijde řada.

Kvůli stabilitě a dobré přístupnosti by výška dřevníku na uskladnění dřeva neměla přesáhnout 2 metry. Přístřešek na dřevo by neměl být ani příliš hluboký, aby mohl vzduch kolem dřeva dobře proudit. Ideální je hloubka do 1 metru.

Pokud máte v plánu postavit na zahradě megalomanský přístřešek na dřevo, musíte se řídit také stavebním zákonem. Jelikož se jedná o zastřešenou stavbu, platí stejná pravidla jako u stavby pergoly. Bez stavebního povolení se obejde přístřešek s výškou maximálně 5 metrů a do 25 m2 zastavěné plochy. Myslete rovněž na odstup od sousedního pozemku, který činí minimálně 2 metry.

Na co si dát pozor při návrhu dřevníku

Kovový dřevník bez střechy

  • Dřevo by nemělo ležet přímo na zemi, a to ani na betonovém podkladu. Aby se zabránilo vzlínání vlhkosti, umístěte ho do výšky 10–15 cm, například na dřevěné trámky nebo palety.
  • Pokud nebudete podlahu betonovat, odstraňte vrchní vrstvu zeminy a vyplňte ji drenáží (štěrkem). To pomůže s odváděním vlhkosti od země.
  • Při návrhu střechy dbejte na dostatečný sklon. Sloupky na jedné straně dřevníku musí být kratší, aby mohla voda rychle odtékat.

Jaký materiál použít na stavbu zahradního dřevníku

Dřevník s různými druhy topných dřevinVětšina kutilů se snaží postavit přístřešek na dřevo co nejlevněji. Jestli je to i váš případ, zvolte jako materiál na stavbu dřevníku nehoblované hranoly a nehoblovaná netříděná prkna, která zakoupíte přímo na pile. Další levnou variantou je dřevník z palet nebo z kari sítě.

Chcete, aby vám přístřešek na dřevo sloužil co nejdéle? Pak ho postavte z tvrdého hoblovaného dřeva, které ještě pečlivě obrousíte a ošetříte nátěrem, aby odolalo dřevokazným houbám.

Levné zastřešení dřevníku vytvoříte z IPA lepenky. Na střechu můžete položit také asfaltové šindele, vlnitý plech nebo plastové desky. Pokud se vám do zastřešení dřevníku nechce příliš investovat, lze použít i plachtu, ale je potřeba ji podložit a napnout, aby se na ní nedržela voda.

Soupis nářadí pro stavbu dřevníku

Vyrobte si dřevník pro uskladnění dřeva na zimu. Poradíme, jak přístřešek na dřevo navrhnout a postavit, i jaké materiály a nářadí použít. Stavbu dřevníku vám urychlí aku nářadí, ale klidně vystačíte s ručním nářadím.

.
.
.

Jak vyrobit dřevník krok za krokem

  1. Vyměření: Vezměte si metr, vodováhu, kolíky a provázek a vytyčte půdorys dřevníku podle načrtnutého plánku. Vyznačte si polohu nosných sloupků. Odstraňte vrchní vrstvu zeminy a srovnejte podlahu do roviny.
  2. Základy: Základy pro sloupky můžete vybetonovat nebo použít vrutové patky, které se zavrtají přímo do země. Pokud budete betonovat, vykopejte jámy do nezámrzné hloubky (cca 80 cm) a vybudujte bednění. Kotevní patky by měly být alespoň 10 cm nad zemí.
  3. Rám: Sestavte rám přístřešku na dřevo. Nosné sloupky spojte s vaznicemi pomocí tesařských úhelníků. Ke spojení dřeva můžete použít také tesařský spoj čep a dlab. Pomocí vodováhy zkontrolujte, jestli máte rám v rovině a připevněte ho na kotevní patky. Drobné nerovnosti doladíte pomocí výškově nastavitelných patek.
  4. Zavětrování: Rám zpevněte pomocí zavětrovacích pásků. Umístěte je v úhlu cca 45° mezi sloupky a vaznice.
  5. Zastřešení: Na rám přišroubujte příčné krokve, které konstrukci stabilizují a slouží jako základ pro střechu. Na příčné krokve přibijte prkna a položte zvolenou krytinu. Myslete na dostatečný přesah střechy, aby do přístřešku na dřevo nezatékalo.
  6. Stěny: Na boční a zadní stěnu přístřešku můžete přibít prkna nebo latě pro lepší stabilitu uloženého dřeva. Mezi prkny nechte dostatečné mezery, aby mohl do dřevníku proudit vzduch.

Podlaha: Vysypejte podlahu štěrkem a umístěte na něj dřevěné palety nebo trámky, na něž můžete začít skládat dřevo.