Jak vybrat svěrky a stahováky na každou práci

Svěrka je jedna z nejpoužívanějších pomůcek při jakékoliv práci, a proto má své místo v každé dílně. Bohužel mnoho z nás používá nevhodné typy. Nesprávně zvolená svěrka se může deformovat, poškodit spojované díly nebo způsobit úraz.

Na trhu přitom najdete řadu šikovných zámečnických svěrek, svěrek na dřevo, ztužidel a stahováků pro různé účely použití. Zjistěte, jak vybrat svěrku, která doslova nahradí druhé ruce.

Typy svěrek podle mechanismu upínání

Šroubové svěrky přenáší upínací sílu pomocí závitu a v pevnosti upnutí tak nemají konkurenci. Většinou se utahují otočnou rukojetí. Abyste získali větší páku při dotažení, může být svěrka vybavena sklopnou rukojetí, případně kličkou. K nevýhodám patří nutnost použít k upevnění obě ruce.

šroubová svěrka

Pákový mechanismus se využívá u jednoručních svěrek. Páková svěrka nabízí rychlé polohování a utažení s vyvinutím malé síly. Nicméně nedosáhnete s ní takové síly jako se šroubovou svěrkou. Rychloupínací svěrky ovšem vítězí v pohodlí a rychlosti použití – k obsluze vám totiž stačí jen jedna ruka.

páková svěrkaPružinové svěrky neboli pérové svěrky spoléhají na upínací sílu pružiny, která není příliš velká. Proto se používají spíše k přidržení materiálu – například upevnění úhelníku na dřevěnou desku při rýsování, lepení drobností a opravy. Nehodí se jako svěrky pro lepení konstrukčních spojů dřeva. Pokročilé modely umožňují nastavení přítlaku pružiny.

pružinová svěrka

Upínací síla svěrky

Upínací mechanismus ovlivňuje upínací sílu, kterou se svěrkou dosáhnete. Platí, že čím větší upínací síla, tím lépe? Ne tak docela. Pokud nepotřebujete vysokou upínací sílu, budete si za výkonnou svěrku zbytečně připlácet.

Upínací síla se nejčastěji uvádí v kilogramech nebo v newtonech (N). 100 N přibližně odpovídá zatížení hmotností 10 kg.

  •     Pružinové svěrky nabízí upínací sílu kolem 20 kg.
  •     Pákové svěrky disponují upínací silou od 20 do 250 kg.
  •     Vysoce výkonné šroubové svěrky poskytnou upínací sílu až 1000 kg.

Délka a hloubka svěrky

Při výběru svěrky vezměte v úvahu její rozměry.

  •     Délka svěrky vždy udává maximální rozteč mezi čelistmi. To znamená, jak široký materiál můžete mezi čelisti sevřít. Korpusové svěrky dosahují délky i přes dva metry. Čím delší svěrka, tím kvalitnější by mělo být provedení.
  •     Hloubka svěrky, nazývaná také jako délka vyložení, značí, v jaké vzdálenosti od okraje čelisti dokážou ramena svěrky materiál stáhnout. Volte vždy co nejmenší hloubku svěrky, která vám ještě umožní upnout požadovaný předmět. Velká hloubka namáhá svěrku a pokud se jedná o levnější provedení, může ji nevratně zdeformovat.

Potřebujete stahovák čepů (knecht) – svěrky na spárovku? Praktickým řešením je trubková truhlářská svěrka na kusovou výrobu spárovky, rámů a dalších výrobků ze dřeva. Rozpětí čelistí si jednoduše nastavíte podle délky trubky. Získáte tak pevný stahovák pro rychlé uchycení dřevěných výrobků o různých velikostech.

dlouhé svěrky

Tvar svěrky

Nejpoužívanější typy svěrek se označují písmeny abecedy C a F.

Svěrky typu C mají pevný rám ve tvaru písmena C a pohyblivá je pouze šroubovice s patkou. Díky pevné konstrukci dosahují vynikající pevnosti a předchází deformacím i při utažení v maximální délce. Nevýhodu těchto svěrek představuje zdlouhavá manipulace, protože utažení je možné pouze šroubováním. Někdy narazíte na svěrky typu C s posuvným ramenem, ale ty zase ztrácí na pevnosti. Typické použití těchto svěrek je při práci s ocelí, při svařování konstrukcí a v zámečnických dílnách.

C svěrka
Naproti tomu svěrka typu F má spodní rameno celé posuvné. Čelisti svěrky nastavíte rychlým posunem a šroubováním už jen dotáhnete na požadovanou sílu. Svěrky typu F se vyrábí v celé řadě variant a velikostí, se šroubovacím i pákovým dotažením. Najdou široké uplatnění jako stolařské svěrky, truhlářské svěrky na lepení dřeva, ale využijete je i na tesařské a zámečnické práce, na zahradě či v domácnosti.

F svěrka

aretace svěrkyPraktickou vychytávkou je posuvný mechanismus s aretací – díky němu si svěrku připravíte na požadovanou šířku materiálu a nehrozí, že vám spodní rameno spadne a skřípne ruku, než svěrku stihnete utáhnout.




Speciální svěrky a stahováky

Většina řemeslníků a kutilů se vystačí s klasickými svěrkami typu F a typu C. Avšak existují i další typy svěrek a stahováků, které najdou využití především v dílně truhlářů a tesařů.

  •     Rozpínací svěrka: Většina modelů nabízí i opačnou funkci k upínání, tedy roztažení. Stačí jednoduše sejmout pevnou čelist a nasadit ji opačně na druhou stranu svěrky. Rozpínání se hodí například při výrobě šuplíků či demontáži nábytku. Tuto funkci oceníte rovněž v případě, že hledáte svěrky pro montáž zárubní.

rozpínací svěrka

  •     Úhlová svěrka (rohová svěrka): Vyvíjí tlak na spojované předměty v úhlu 90 stupňů. Pravoúhlá svěrka přijde vhod při výrobě rámů obrazů a dalších pravoúhlých spojů.

úhlová svěrka

  •     Pásový stahovák: Používá se při montáži výrobků nepravidelných rozměrů, protože pásek dokonale obepne jakýkoliv tvar. Popruh se utáhne pomocí napínače. Dodává se včetně rohových opěrek, které umožní stažení pásku kolem vícehranných výrobků – například rámu obrazu či židle. Setkáte se rovněž s označením rámová svěrka či stahovací svěrka na rámy.

pásová svěrka

  •     Hranová svěrka: Svěrka ve tvaru písmene U se třemi kličkami slouží k lepení hran a lišt například při výrobě nábytku.


hranová svěrka

  •     Tesařský stahovák: Má háky na dvou stranách pro silné stažení dřeva a trámů. Utahuje se pomocí ráčny. 

tesařská svěrka

 V některých případech lze použít ocelový hrot jako příslušenství vysokopevnostní svěrky.

Materiál svěrky

Svěrky s největší upínací silou se vyrábí z oceli nebo různých slitin. Kovové svěrky jsou pevné a robustní, ale je třeba počítat s vyšší vahou. Rukojeť bývá vyrobena z plastu či ze dřeva.

Na čelistích má většina svěrek plastové podložky, které chrání povrch upínaného předmětu před poškozením. Pokud pracujete s měkkým dřevem a jinými choulostivými materiály, doporučujeme povrch chránit ještě jinou podložkou větších rozměrů, aby se upínací síla rozložila na větší plochu.

Budete svěrky využívat na svařování a další zámečnické práce? Pak vybírejte svěrky celokovové.

Jednoruční svěrky mají kovovou pásovinu a plastová ramena. Pružinové svěrky bývají celoplastové, kromě samotné pružiny. Plastové svěrky jsou lehké, snadno se s nimi manipuluje jednou rukou a jsou nezbytným pomocníkem, při spojování dřeva.