Trápí vás při vrtání do dřeva otřepené okraje, odštípnutý materiál a nepřesné otvory? Poradíme, jak se vyhnout nejčastějším chybám při vrtání do dřeva. A navrch přidáme tipy pro pokročilé, jak vrtání do dřeva urychlit a zpřesnit, třeba při výrobě nábytku.
Jak vybrat vrták do dřeva
Alfou a omegou úspěšného vrtání do dřeva je správný výběr vrtáku. Vrtáky do dřeva poznáte na první pohled, a to podle středového hrotu, který se zapíchne do dřeva. Díky ostré špičce je jednodušší zahájit vrtání a udržet vrtačku na místě, aniž by vrták po povrchu klouzal. Vrták do dřeva vybírejte podle otvoru, jaký potřebujete vytvořit.
- Spirálový vrták: Nejběžnější vrták do dřeva si poradí s menšími otvory v měkkém i tvrdém dřevu, laminu nebo DTD. Vytvoří čistý a hladký otvor. Můžete s ním například předvrtat otvory pro vruty.
- Hadovitý vrták: Využijete ho pro vrtání hlubokých otvorů do dřeva. Říká se mu také nebozezový vrták. Je navržený tak, aby rychle ubíral materiál a odváděl ho z vrtaného otvoru. Potřebujete extra dlouhé vrtáky do dřeva? Pokud vám nestačí délka hadovitého vrtáku, můžete ho ještě prodloužit nástavcem.
- Plochý vrták: Má středicí hrot a ostré řezací hrany. Ploché vrtáky do dřeva se hodí na hloubení otvorů o větším průměru. Vrtejte pouze do chvíle, dokud hrot nepronikne na druhou stranu a poté otvor dokončete z druhé strany. Nazývá se rovněž kopinatý vrták.
- Sukovník: Nesmí vám chybět při výrobě nábytku. Postará se o široké a ploché otvory, například vykroužení otvorů na panty. Správně se nazývá Forstnerův vrták – dříve se hojně používal pro odvrtání suků, a proto zlidověl název sukovník. Najdete ho i pod názvem vykružovací vrták nebo korunkový vrták do dřeva.
- Záhlubník: Používá se pro zahloubení vrutů, když chcete jejich hlavu zarovnat s povrchem nebo zapustit pod povrch a překrýt zátkou.
- Frézovací vrták: Používá se pro otvory nestandardních rozměrů. Frézovacím vrtákem do dřeva nejprve uděláte kolmou díru a poté ji pohybem do stran upravíte na požadovanou velikost či tvar.
- Kolíkovací vrták: Je určen pro vrtací stroje, kolíkovačky a horní frézky pro vrtání průchozích nebo neprůchozích otvorů do DTD, MDF, lamina a plastů. Kolíkovací vrtáky se vyrábí z vysoce kvalitní tvrzené oceli a jsou vybaveny dvěma precizně vybroušenými HM břity s předřezy a přesně vycentrovaným středicím hrotem.
Jakou vrtačkou vrtat do dřeva
Ve srovnání s jinými materiály není vrtání do dřeva náročné. Bude vám stačit vrtačka bez příklepu. Měkkým dřevem projede vrták někdy až příliš rychle, proto si dejte pozor na to, co je na druhé straně.
Do dřeva vrtejte na střední otáčky. Příliš pomalé otáčky způsobují otřepené okraje. Naopak příliš rychlé otáčky, zvlášť v kombinaci s tupým vrtákem, mohou dřevo spálit.
Jak zajistit přesné vrtání do dřeva
Přestože není vrtání do dřeva fyzicky náročné, udržet vrtačku v kolmé poloze není hračka. To zjistíte při výrobě nábytku a dalších projektech, kde vám musí otvory přesně lícovat. Pro precizní vrtání si pořiďte jednoduchý vrtací stojan. Můžete ho přenášet a připevníte na něj téměř jakoukoliv elektrickou nebo aku vrtačku. Stojan vám usnadní a zpřesní výrobu nábytku, zejména vrtání sukovníkem.
Vrtací stojan se však perfektně hodí i na šikmé vrtání do dřeva. Můžete si na něm nastavit úhel vrtání, a to od 0° do 45°. Nastavitelná je také hloubka vrtání. S vrtáním do kulatiny vám pomůžou vodicí drážky.
Přípravky na vrtání do dřeva, které vám usnadní výrobu nábytku
Při výrobě nábytku se bez přesného vrtání neobejdete. Rozhodují milimetry. Představte si, že vám trošku ujede ruka při vrtání otvoru jedné úchytky na šuplík – jakmile se dají do jedné řady, hned to bude vidět.
Přitom existují jednoduché přípravky pro rychlé a přesné vrtání do dřeva. Za pár stovek pořídíte vrtací šablony a pomůcky, které vám ušetří hodiny práce a rozhodně i nervy.
Jaké vrtací přípravky by vám při práci se dřevem neměly chybět?
- Kolíkovací přípravek: Stačí připevnit na hranu nebo plochu dřeva a v jednom kroku vyvrtáte několik otvorů na kolíky s přesnými rozestupy. Některé přípravky umožňují i vrtání do dvou desek najednou.
- Přípravek na vrtání pantů: Vše, co potřebujete pro přesné uchycení pantů. Sada obsahuje sukovník pro vrtání misek NK pantů i šablonu pro rychlé a přesné vrtání.
- Přípravek na vrtání úchytek: Postará se o přesné vrtání a montáž úchytek šuplíků a nábytkových dvířek. Umožňuje podélné i svislé vycentrování.
- Šablona pro vrtání otvorů polic: Přesného odsazení policových podpěr uvnitř skříní docílíte během pár sekund a vyvrtáte několik otvorů najednou.
- Svrtávací přípravek: Pro rychlé spojení dřeva bez lepení a kolíků se vám budou hodit různé svrtávací přípravky.
Na vrtací přípravky a další šikovné vychytávky pro práci se dřevem se specializuje značka Milescraft. V jejím sortimentu objevíte pomůcky, které by vás nejspíš ani nenapadlo, že existují. Ale jakmile je vyzkoušíte, stanou se vašimi nepostradatelnými pomocníky pro rychlé a přesné vrtání.
Jak na vrtání do dřeva bez otřepených okrajů
Při vrtání do dřeva se často stane, že se na druhé straně kus materiálu odštípne. Jak tomu zabránit? Nikdy nevrtejte do volného kusu dřeva, vždy ho na druhé straně podložte nepotřebným dřevěným hranolem.
Pokud si chcete být jistí perfektně hladkými okraji na lícové straně, nalepte do místa vrtání papírovou pásku. Tak budou otřepy minimální. Navíc si na pásku můžete tužkou označit místo vrtání a nekreslit přímo na dřevo.