V tomto testu se podíváme na to, co se stane s lepidlem Titebond Ultimate III ( třída D4), když ho necháme v mrazu. Testovali jsme, jak se lepidlo chová, když je vystaveno teplotě -5°C. V zimě se někdy lepidla na dřevo nezasílají, protože by mohla zmrznout, což může způsobit, že se v lepidle udělají hrudky, sníží se jeho pevnost nebo se oddělí jeho složky.
Test s lepidlem Titebond III Ultimate:
1) Dali jsme malé množství lepidla Titebond do mrazáku na 3,5 hodiny při teplotě -5°C. Chtěli jsme, aby byl vzorek rychle chlazený a neustále vystavený mrazu.
2) Po vyjmutí z mrazáku jsme zkontrolovali, jak vypadá lepidlo. Zůstalo tekuté a nevypadalo jinak než před zamražením. Nemělo žádné zmrzlé kousky ani se nezměnila barva. Jeden vzorek byl zmražené lepidlo a druhý byl čerstvé lepidlo.
3) Potom jsme s tímto podchlazeným lepidlem vytvořili spoj. Dělali jsme to hned po vyjmutí z mrazáku, takže lepidlo nebylo v pokojové teplotě. Tím jsme porušili dvě pravidla lepení – že lepidlo by nemělo být mražené a že teplota lepidla a materiálu by měla být stejná. Rozdíl v teplotě byl asi 20°C, což není ideální, protože to může způsobit, že se materiál bude rozpínat a bude na něm kondenzace vlhkosti. Spoj jsme nechali zaschnout 24 hodin.
4) Současně jsme vytvořili další spoj v ideálních podmínkách – s lepidlem a materiálem v pokojové teplotě. Ten jsme také nechali zaschnout 24 hodin.
5) Po úplném zaschnutí jsme oba spoje roztrhli, abychom zjistili jejich pevnost.
Výsledky testu ukázaly, že spoj s čerstvým lepidlem byl velmi pevný – dokonce se zlomil mimo lepenou část. Naopak spoj s lepidlem, které bylo v mrazu, měl pevnost asi 75% oproti tomu ideálnímu. Na tomto spoji bylo vidět, že je lepený a na jednom místě se dokonce kousek dřeva vytrhl.
Závěr testu je, že i když Titebond Ultimate může vydržet mráz bez toho, aby se mu změnila konzistence, je pro nejlepší pevnost spoje důležité dodržovat správný postup a teplotní podmínky při lepení.